Forum Crestin Ortodox Renascut
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Forum Crestin Ortodox Renascut

http://abcd-3.forumgratuit.ro
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Nedumerire despre Talmud

In jos 
AutorMesaj
Un om
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 148
Data de inscriere : 16/10/2008

Nedumerire despre Talmud Empty
MesajSubiect: Nedumerire despre Talmud   Nedumerire despre Talmud EmptyJoi Dec 18, 2008 5:14 am

Recent cineva mi-a atras atentia asupra unor afirmatii din Talmud.Fac precizarea ca ,,goyimi'' se traduce prin animale si se foloseste pt neevrei.

Aboda Zara 26b: „Chiar şi cei mai buni dintre goyimi trebuie omorîţi.“
Szaaloth-Utszabot, Cartea lui Jore Dia 17: „Evreul poate şi trebuie să jure strîmb, atunci cînd un goyim îl întreabă dacă scrierile noastră conţin ceva împotriva neevreilor."
Baba Necia 114,6: „Evreii sînt fiinţe umane. Celelalte Naţiuni ale lumii nu au o esenţă umană, ci una animală.“
Nidrasch Talpioth 225-L: „Iehova i-a conceput pe neevrei într-o formă umanoidă, pentru ca evreii să nu fienevoiţi să fie slujiţi de animale. Neevreul este în consecinţă un animal cu aparenţă umanoidă condamnat să-l slujească pe evreu zi şi noapte.“

Cum Talmudul cuprinde 63 de cărţi împărţite în 524 de capitole,si este tiparit in cele mai multe cazuri in 18 tomuri de marime considerabila nu cred ca pot pricepe despre ce este vorba.
Se spune ca numai rabinii cunosc cu advarat ce scrie in Talmud si ca nu se divulga neevreilor pt a nu se afla adevarata fata a religiei iudaice:
Libbre David 37: „A-i vorbi unui goyim despre relaţiile noastre de natură religioasă este echivalent cu a-i ucide pe toţi evreii, întrucît goyimii ne-ar omorî imediat dacă ar şti preceptele noastre cu privire la ei."
poate cineva sa ofere niste prcizari pertinente pt ca mie imi pare socant ce am aflat si chiar incredibil!

Daca este asa este vorba despre lucrare care face propaganda ultrarasista si despre o religie la fel!
Totusi poate stie cineva mai multe amanunte...!
Sus In jos
Un om
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 148
Data de inscriere : 16/10/2008

Nedumerire despre Talmud Empty
MesajSubiect: Re: Nedumerire despre Talmud   Nedumerire despre Talmud EmptyMar Ian 13, 2009 6:11 am

In Talmud sunt comentariile mai multor invatati evrei.Nu sunt cuprinse doar concluziile ci si discutiile in sine.In timpul dezbaterilor sau emis multe pareri,care au fost doar ale celor ce le-au exprimat!Cam as cred eu ca s-a intamplat
Sus In jos
 
Nedumerire despre Talmud
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Numele lui Dumnezeu dupa Talmud
» despre ....
» Despre ingenuncheri
» iar despre icoane!
» DESPRE SFINTI

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum Crestin Ortodox Renascut :: Iudaism :: Ce este iudaismul?-
Mergi direct la: