Forum Crestin Ortodox Renascut
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Forum Crestin Ortodox Renascut

http://abcd-3.forumgratuit.ro
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Numele lui Dumnezeu dupa Talmud

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
M
Membru avansat
M


feminin
Numarul mesajelor : 212
Joburi/Distractii : echitatia
Data de inscriere : 19/10/2008

Numele lui Dumnezeu dupa Talmud Empty
MesajSubiect: Numele lui Dumnezeu dupa Talmud   Numele lui Dumnezeu dupa Talmud EmptyJoi Dec 18, 2008 9:19 am

Nimeni nu cunoaste numel lui Dumnezeu,dar in Talmud este dat ca nume tetragamat acest nume chem-hamephorach. Aceasta este expresia pt un nume improvizat in tetragrama ,,yod, he, waw, he''=,,IHVH''
Nu stim cum se pronunta.
Dar Dumnezeu mai avea un nume de 12 litere si unul de 42 se litere.Cu cel de 12 litere se faceau binecuvantarile publice,dar dupa Simion cel Drept acestea au incetat!
Sus In jos
Aila
Membru avansat
Aila


feminin
Numarul mesajelor : 165
Data de inscriere : 22/10/2008

Numele lui Dumnezeu dupa Talmud Empty
MesajSubiect: Re: Numele lui Dumnezeu dupa Talmud   Numele lui Dumnezeu dupa Talmud EmptyJoi Dec 18, 2008 9:53 am

Daca Dumnezeu a vrut sa fie ascuns asa ramane .
Nici nu inteleg de ce oamenii - foarte multi dintre ei , sunt preocupati sa descopere numele lui Dumnezeu in loc sa caute sa-l gasesca pe Dumnezeu .
Sus In jos
M
Membru avansat
M


feminin
Numarul mesajelor : 212
Joburi/Distractii : echitatia
Data de inscriere : 19/10/2008

Numele lui Dumnezeu dupa Talmud Empty
MesajSubiect: Re: Numele lui Dumnezeu dupa Talmud   Numele lui Dumnezeu dupa Talmud EmptyJoi Dec 18, 2008 10:10 am

Chiar Moise a cerut de la Dumnezeu sa afle Numele Lui.Si a primit un nume pe masura puterii omului de intelegere

,,Ehye aşer Ehye''

asta dupa Talmud!
Ce nu stiu multi,este ca evreii nu iau prea in serios Vechiul Testament ci Talmudul!
Sus In jos
Un om
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 148
Data de inscriere : 16/10/2008

Numele lui Dumnezeu dupa Talmud Empty
MesajSubiect: Re: Numele lui Dumnezeu dupa Talmud   Numele lui Dumnezeu dupa Talmud EmptySam Dec 20, 2008 8:48 pm

Este un raspuns constatator nu explicativ,ceea ce arata ca Dumnezu nu se explica nimanui, ci doar se releveaza ca existenta.explicatie;nu poate o gandire marginita sa cuprindea intelegerea Celui Nemarginit,pt ca nu-Lpoate incapea!cum am mai vazut pe forumuri diverse :este un raspuns axiomatic!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Numele lui Dumnezeu dupa Talmud Empty
MesajSubiect: Re: Numele lui Dumnezeu dupa Talmud   Numele lui Dumnezeu dupa Talmud Empty

Sus In jos
 
Numele lui Dumnezeu dupa Talmud
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Nedumerire despre Talmud
» Stiinta si Dumnezeu
» Puterea lui Dumnezeu
» FIUL LUI DUMNEZEU!
» Dumnezeu ne stie gandurile...

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum Crestin Ortodox Renascut :: Iudaism :: Ce este iudaismul?-
Mergi direct la: