Forum Crestin Ortodox Renascut
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Forum Crestin Ortodox Renascut

http://abcd-3.forumgratuit.ro
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 FIUL LUI DUMNEZEU!

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
Un om
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 148
Data de inscriere : 16/10/2008

FIUL LUI DUMNEZEU! Empty
MesajSubiect: FIUL LUI DUMNEZEU!   FIUL LUI DUMNEZEU! EmptyDum Ian 16, 2011 4:46 am

Stand de vorba intamplator cu un student la teologie din Romania,am aflat cu stupefactie ca un profesor de drept canonic ar fi fi afirmat ca Mantuitorul nu a spus despre Sine ca este Fiul lui Dumnezeu(nicaieri in Evanghelii),ci ca este Fiul Omului,pt ca se temea sa nu fie arestat!
Sincer vorbind,ma indoiesc ca un profesor universitar de teologie ortodoxa,indiferent de specialitate,poate emite o astfel de afirmatie in public!
Banuiesc ca de fapt a fost o discutie teologica intre studenti despre acest subiect si cineva,pt a a-si intari argumentul fata de opozanti, s-a pitulat dupa autoritatea unui profesor universitar si l-a citat(voit sau nevoit) in mod eronat!
Dar am constatat o slaba cunoastera textului evanghelic!!!Pt ca in Evanghelii Mantuitorul face afirmatia ca este Fiul lui Dumnezeu in mod direct!
De aceea as sfatui pe toti cei ce studiaza teologie(institutional sau ca autodidacti)sa verifice mereu daca diverse afirmatii corespund textului biblic!O simpla recitire a Evangheliilor,ar fi scutit pe studentul respectiv de framantari sufletesti inutile si i-ar fi dat certidunea ca se afla in prezenta unei duble ineptii!
Sus In jos
irina
Acomodat



feminin
Numarul mesajelor : 25
Data de inscriere : 18/11/2010

FIUL LUI DUMNEZEU! Empty
MesajSubiect: Re: FIUL LUI DUMNEZEU!   FIUL LUI DUMNEZEU! EmptyMar Ian 18, 2011 10:36 am

Ar fi interesant daca ai si arata unde este acea afirmatiie,pt ca eu am recitit azi Evangheliile si nu am gasit asa ceva?Deci,cam tind sa dau dreptate acelui profesor!
Sus In jos
 
FIUL LUI DUMNEZEU!
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Stiinta si Dumnezeu
» Puterea lui Dumnezeu
» Dumnezeu ne stie gandurile...
» Cadou pentru Dumnezeu
» Numele lui Dumnezeu dupa Talmud

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum Crestin Ortodox Renascut :: Religia crestin ortodoxa :: Religia adevarului hristic-
Mergi direct la: