Forum Crestin Ortodox Renascut
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Forum Crestin Ortodox Renascut

http://abcd-3.forumgratuit.ro
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Stiinta si Dumnezeu

In jos 
+3
Tihomir
Un om
Aila
7 participanți
AutorMesaj
Aila
Membru avansat
Aila


feminin
Numarul mesajelor : 165
Data de inscriere : 22/10/2008

Stiinta si Dumnezeu Empty
MesajSubiect: Stiinta si Dumnezeu   Stiinta si Dumnezeu EmptySam Oct 25, 2008 8:19 am

Cei mai multi atei considera ca descoperirile stintifice si inalta tehnologie la care s-a ajuns on prezent se datoreaza omului si nicidecum vreunui Dumnezeu ( in care ei oricum nu cred ).
Eu insa vad altfel totul .
Legile fizicii guvernau universul si pamantul cu mult inainte ca omul sa le descopere si sa le aplice in viata lui . Atomul a existat si scindarea atomului ar fi fost posibila si pe vremea lui Noe .
Adn-ul de asemenea , e doar descoperit nu reinventat .
Asadar omul a descoperit ceva ce exista si tot ce-a facut a fost sa foloseasca descoperirile si sa creeze ceva nou ca utilizare .

Insa se spune ca Dumnezeu l-a facut pe om dupa chipul si asemanarea lui si i-a suflat suflare de viata . Asadar omul a primit capacitatea de a descoperii si a creea.

Voi ce credeti , stiinta confirma sau infirma existenta lui Dumnezeu ? Rolling Eyes
Sus In jos
Un om
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 148
Data de inscriere : 16/10/2008

Stiinta si Dumnezeu Empty
MesajSubiect: Re: Stiinta si Dumnezeu   Stiinta si Dumnezeu EmptySam Oct 25, 2008 7:50 pm

Dumnezeu este atotstiutor.Stiinta inseamna o actiune de cunoastere,de a sti .Deci Dumnezeu ,prin faptul ca stie totul,este stiinta absoluta.Omul este facut dupa chipul lui Dumnezeu ,dar nu identic cu Dumnezeu,deci poate avea stiinta dar limitata!
Sus In jos
Tihomir
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 127
Varsta : 46
Data de inscriere : 23/01/2009

Stiinta si Dumnezeu Empty
MesajSubiect: Re: Stiinta si Dumnezeu   Stiinta si Dumnezeu EmptyVin Ian 23, 2009 10:48 am

Aila a scris:
Cei mai multi atei considera ca descoperirile stintifice si inalta tehnologie la care s-a ajuns on prezent se datoreaza omului si nicidecum vreunui Dumnezeu ( in care ei oricum nu cred ).
Eu insa vad altfel totul .
Legile fizicii guvernau universul si pamantul cu mult inainte ca omul sa le descopere si sa le aplice in viata lui . Atomul a existat si scindarea atomului ar fi fost posibila si pe vremea lui Noe .
Adn-ul de asemenea , e doar descoperit nu reinventat .
Asadar omul a descoperit ceva ce exista si tot ce-a facut a fost sa foloseasca descoperirile si sa creeze ceva nou ca utilizare .

Insa se spune ca Dumnezeu l-a facut pe om dupa chipul si asemanarea lui si i-a suflat suflare de viata . Asadar omul a primit capacitatea de a descoperii si a creea.

Voi ce credeti , stiinta confirma sau infirma existenta lui Dumnezeu ? Rolling Eyes

Stiinta adevarata confirma existenta lui Dumnezeu1dar de ce sustii ca Dumnezeu l-a facut pe om dupa chipul si asemanarea lui?!
Sus In jos
Aila
Membru avansat
Aila


feminin
Numarul mesajelor : 165
Data de inscriere : 22/10/2008

Stiinta si Dumnezeu Empty
MesajSubiect: Re: Stiinta si Dumnezeu   Stiinta si Dumnezeu EmptyDum Ian 25, 2009 2:38 am

Pentru ca ne-a dat caracteristica de a creea in afara adaptarii naturale .

Si pentru ca iau de bun ca avem ceva din Dumnezeu in noi , fie in asemanarea chipului , fie in sentimente , inteligenta . Totul limitat , intro forma poate primara dar existent si real.
Sus In jos
Tihomir
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 127
Varsta : 46
Data de inscriere : 23/01/2009

Stiinta si Dumnezeu Empty
MesajSubiect: Re: Stiinta si Dumnezeu   Stiinta si Dumnezeu EmptyDum Ian 25, 2009 4:19 am

Dar la Facere 1,27 de ce scrie doar:
,,. Şi a făcut Dumnezeu pe om după chipul Său; după chipul lui Dumnezeu l-a făcut; a făcut bărbat şi femeie.''
De asemanare nu zice !
Sus In jos
Aila
Membru avansat
Aila


feminin
Numarul mesajelor : 165
Data de inscriere : 22/10/2008

Stiinta si Dumnezeu Empty
MesajSubiect: Re: Stiinta si Dumnezeu   Stiinta si Dumnezeu EmptyLun Ian 26, 2009 3:57 am

Tihomir a scris:
Dar la Facere 1,27 de ce scrie doar:
,,. Şi a făcut Dumnezeu pe om după chipul Său; după chipul lui Dumnezeu l-a făcut; a făcut bărbat şi femeie.''
De asemanare nu zice !

Chipul nu este o asemanare ?
Nu ma gandesc la o asemanare completa nici pe departe .Nu o identificare totala , nici vorba .
Si dupa ce au mancat din pomul interzis , Adam si Eva , prin ei si noi , am cunoscut binele si raul care anterior fusese numai calitatea lui Dumnezeu .
Iar omul a fost facut ca sa stapaneasca ceea ce crease Dumnezeu .
Omul stapaneste lumea , cu limitele prestabilite de Dumnezeu si Dumnezeu ne stapaneste pe toti .
Daca nu-i o asemanare , macar o similitudine sigur exista .

Eu vad mai multe asemanari , la scara categoric redusa . nu sustin ca suntem identici , sa nu fiu inteleasa gresit .
Aveam din creatie anumite capacitati , Dumnezeu ni le-a dat si altele le-am fortat singuri (cunosterea binelei si raului ) .
Insa ramanem unicii care avem capacitatea de a creea , la scara infinit mai mica decat cea a lui Dumnezeu . Dar o avem .

Si inteligenta umana creativa , e o realitate chiar daca e infima pe langa inteligenta lui Dumnezeu .
Sus In jos
Tihomir
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 127
Varsta : 46
Data de inscriere : 23/01/2009

Stiinta si Dumnezeu Empty
MesajSubiect: Re: Stiinta si Dumnezeu   Stiinta si Dumnezeu EmptyMar Ian 27, 2009 9:03 am

Dar omul nu poate creea si ceva nou,ceva ce nu a mai existat?
Sus In jos
Aila
Membru avansat
Aila


feminin
Numarul mesajelor : 165
Data de inscriere : 22/10/2008

Stiinta si Dumnezeu Empty
MesajSubiect: Re: Stiinta si Dumnezeu   Stiinta si Dumnezeu EmptyMar Ian 27, 2009 9:03 pm

Tihomir a scris:
Dar omul nu poate creea si ceva nou,ceva ce nu a mai existat?

Deocamdata nu . Dar am impresia ca in curand o sa incerce ...
Si depinde despre ce vorbim , in ce domeniu , de aplicatie sau de principiile folosite in practica .Fiindca diversitatea in care omul si-a dovedit puterea creatoare si imaginatia este extrem de vasta .

Inca n-am creat alta lege a fizici , alt sistem fizic , o luna artificiala , o fiinta vie , inca nu stapanim natura dar am invatat sa folosim si fizica si natura si biolologia ...

Oricum diferenta intra Dumnezeu si om ramane enorma .
Eu punctam niste asemanari la scara foarte mica ...foarte , foarte mica .
Sus In jos
Tihomir
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 127
Varsta : 46
Data de inscriere : 23/01/2009

Stiinta si Dumnezeu Empty
MesajSubiect: Re: Stiinta si Dumnezeu   Stiinta si Dumnezeu EmptyDum Feb 08, 2009 3:29 am

Nici nu va putea vreodata.Omul poate sa combine in fel si chip ceva ce exista ...si doar atat!
Sus In jos
Un om
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 148
Data de inscriere : 16/10/2008

Stiinta si Dumnezeu Empty
MesajSubiect: Re: Stiinta si Dumnezeu   Stiinta si Dumnezeu EmptyMar Feb 10, 2009 11:24 pm

Cunoasterea care vine de la Dumnezeu este stiinta pt ca Dumnezeu stie totul si adevarul.Iar cunoasterea care vine de la diavol este nonstiinta pt ca acela nu stie prea multe,iar chiar din cele ce stie minte!
Sus In jos
Admin
Admin
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 320
Localizare : acolo unde plansul este o usurare a sufetului
Joburi/Distractii : post ,rugaciune si ...speranta!
Data de inscriere : 31/08/2008

Stiinta si Dumnezeu Empty
MesajSubiect: Re: Stiinta si Dumnezeu   Stiinta si Dumnezeu EmptyLun Mar 16, 2009 8:52 am

Eu cred ca acei care opun stiinta credintei in Dumnezeu,nu stiu nici ce este stiinta si nici nu au cunoasterea Dumnezeirii!
Sus In jos
http://abcd-3.forumgratuit.ro
Nolan
debutant



Numarul mesajelor : 9
Data de inscriere : 17/03/2010

Stiinta si Dumnezeu Empty
MesajSubiect: Re: Stiinta si Dumnezeu   Stiinta si Dumnezeu EmptyJoi Mar 18, 2010 4:17 am

Un om a scris:
Dumnezeu este atotstiutor.Stiinta inseamna o actiune de cunoastere,de a sti .Deci Dumnezeu ,prin faptul ca stie totul,este stiinta absoluta.Omul este facut dupa chipul lui Dumnezeu ,dar nu identic cu Dumnezeu,deci poate avea stiinta dar limitata!

Acestea sunt doar niste vorbe. Dumnezeu al tau stie totul dar in biblie scrie ca a oprit soarele si luna(nu pamantul si luna). Ei bine, cine a scris textul acela era un ignorant care habar n-avea de sistemul solar. Se pune intrebarea: ce legatura ar putea exista intre autorul ignorant al textului respectiv si dumnezeu?
Sus In jos
Admin
Admin
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 320
Localizare : acolo unde plansul este o usurare a sufetului
Joburi/Distractii : post ,rugaciune si ...speranta!
Data de inscriere : 31/08/2008

Stiinta si Dumnezeu Empty
MesajSubiect: Re: Stiinta si Dumnezeu   Stiinta si Dumnezeu EmptyJoi Mar 18, 2010 6:50 am

Cel ce a scris despre asta se referea la miscarea aparenta>chiar azi astronomia referindu-se la punctul vernal sau altele utilizeaza miscarea aparenta a soarelui pe cer si utilizeaza ideia ca soarele se inalta pe bolta>Sunt termeni utilizati de savanti astronomi azi!deci cel ce a scris acolo era la fel de invatat ca si savantii e azi!numai ca tu incepi sa debitezii tampenii!punemana mai intai pe un manual de astronomie!Pt ca incepi sa mirosi a ignoranta!
Sus In jos
http://abcd-3.forumgratuit.ro
Sevastia
Ucenic
Sevastia


feminin
Numarul mesajelor : 76
Varsta : 54
Localizare : romania
Data de inscriere : 07/05/2009

Stiinta si Dumnezeu Empty
MesajSubiect: Re: Stiinta si Dumnezeu   Stiinta si Dumnezeu EmptyJoi Mar 18, 2010 6:11 pm

admin,spune-i individului -mare savant- ca navele maritime in orientarea lor folosesc ,,azimutul'' si ca acesta in stabilire folseste tot miscarea aparenta a stelelor pe cer considerandca reper pamantul fix..Si asta utilizeaza azi cele mai performante sisteme automate de navigatie maritima!
Sus In jos
Nolan
debutant



Numarul mesajelor : 9
Data de inscriere : 17/03/2010

Stiinta si Dumnezeu Empty
MesajSubiect: Re: Stiinta si Dumnezeu   Stiinta si Dumnezeu EmptyJoi Mar 18, 2010 6:59 pm

Admin a scris:
Cel ce a scris despre asta se referea la miscarea aparenta>chiar azi astronomia referindu-se la punctul vernal sau altele utilizeaza miscarea aparenta a soarelui pe cer si utilizeaza ideia ca soarele se inalta pe bolta>Sunt termeni utilizati de savanti astronomi azi!deci cel ce a scris acolo era la fel de invatat ca si savantii e azi!numai ca tu incepi sa debitezii tampenii!punemana mai intai pe un manual de astronomie!Pt ca incepi sa mirosi a ignoranta!

Ignoranta e sinonima cu credulitatea. Iti repet pentru ca se pare ca nu ai inteles. Scrie ca dumnezeu insusi a oprit soarele si luna deasupra unor regiuni(apropiate geografic). Deci nu scrie ca a oprit soarele din miscarea aparenta! Cel ce a scris asta era un ignorant care nu avea nici un fel de idee nici macar despre sistemul solar, ce sa mai spunem despre intreg universul...Iti reamintesc propria voastra doctrina: sustineti si astazi ca pamantul e fix iar soarele se invarte in jurul sau.
Sus In jos
Aila
Membru avansat
Aila


feminin
Numarul mesajelor : 165
Data de inscriere : 22/10/2008

Stiinta si Dumnezeu Empty
MesajSubiect: Re: Stiinta si Dumnezeu   Stiinta si Dumnezeu EmptyVin Mar 19, 2010 2:53 am

Nolan a scris:

Iti reamintesc propria voastra doctrina: sustineti si astazi ca pamantul e fix iar soarele se invarte in jurul sau.

Am vrut sa nu mai intervin pe forum dar tu Nolan , in incapatanarea ta , esti simpatic precum un copil rasfatat care vrea musai sa i se dea dreptate si sa i se faca hatarul .

Unde ai gasit tu doctrina asta cand pana si dupa moartea lui Copernic , desi biserica nega descoperirile acestuia , multi din invatatii acelor vremuri nu excludeau posibilitatea ca acesta sa fi avut dreptate . Eu cred ca ai ajuns in 2010 si nu esti un teleportat de prin 1500 .

Cum ai fi vrut sa scrie un profet ,indiferent despre ce scria , cu mii de ani in urma ?
Dupa mintea ta Apocalipsa ce forma ar fi avut , se numeau toate armele implicate , cu serie de productie si numele fabricantului , elicoptere Cobra samd ?

Daca totul e relativ , insasi miscarea este si atunci , cum aplici teoria relativitatii intrun sistem ?

In fine , deocamdata FIX esti si vad ca vrei sa ramai tu , nu pamantul , desi chiar ti s-a explicat totul .


Ultima editare efectuata de catre Aila in Vin Mar 19, 2010 3:09 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Admin
Admin
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 320
Localizare : acolo unde plansul este o usurare a sufetului
Joburi/Distractii : post ,rugaciune si ...speranta!
Data de inscriere : 31/08/2008

Stiinta si Dumnezeu Empty
MesajSubiect: Re: Stiinta si Dumnezeu   Stiinta si Dumnezeu EmptyVin Mar 19, 2010 2:56 am

Sunt nevoit sa intervin,pt a nu se crede ca acest galcevitor pseudoteribilist a venit cu ceva adevarat.
Dar mai intai textul biblic in cea mai fidela traducere in romaneste;

,,12. În ziua aceea în care Dumnezeu a dat pe Amorei în mâinile lui Israel şi când i-a bătut la Ghibeon şi au fost zdrobiţi înaintea feţei fiilor lui Israel, a strigat Iosua către Domnul şi a zis înaintea Israeliţilor: "Stai, soare, deasupra Ghibeonului, şi tu, lună, opreşte-te deasupra văii Aialon!"
13. Şi s-a oprit soarele şi luna a stat până ce Dumnezeu a făcut izbândă asupra vrăjmaşilor lor. Oare nu de aceea se scrie în Cartea Dreptului: "Soarele a stat în mijlocul cerului şi nu s-a grăbit către asfinţit aproape toată ziua".

Sa analizam.spune aici ca soarele s-a oprit din miscarea sa?Ne spune ca s-a oprit deasupra Ghibeonului.deci pozitia sa a fost deasupra Ghibeonului.nu se spune mai mult.Daca pamantul se misca si Soarele misca in asa fel incat sa fie mereu deasupra Ghibeonului.
,,Soarele a stat in mijlocul cerului''.Prin cer se exprima bolta cereasca!si ca era vorba de miscare aparenta este continuarea ,,si nu s-a grabit spre asfintit''
Si azi se spune chiar in limbaj stiintific,,Soarele rasare'' la ora ...exprimand miscarea aparenta.si azi se spune ...miscare retograda a soarelui''.De ce pt ca se ia careper pamantul!
Ori acolo privitorii erau pe pamant si exprimare era raportata la pozitia localitatii!:
ce inseamna acea exprimare ?ca soarele s-a miscat in asa fel incat sa ramana mereu pe perpendiculara(raza la centru)acelei localitati!
Ori ce face acest ins, certat cu probitatea, este o scoatere din context neavand argumente pt o tampenie inventeaza!
Si mai trebuie stiut ca in raport cu pamantul mai exista o,,Axa a lumii''care inteapa bolta cereasca in doua puncte,,nadir si zenit''
Asa spune stiinta actuala(astronomia actuala)
Sus In jos
http://abcd-3.forumgratuit.ro
M
Membru avansat
M


feminin
Numarul mesajelor : 212
Joburi/Distractii : echitatia
Data de inscriere : 19/10/2008

Stiinta si Dumnezeu Empty
MesajSubiect: Re: Stiinta si Dumnezeu   Stiinta si Dumnezeu EmptyLun Mar 22, 2010 9:53 am

Astfel de indivizi care exista peste tot, demonstreza cat de necesar pt omenire este conceptul Mezza!Acest concept reuneste indivizi apartinand la 4 religii deosebite,care cauta impreuna drumul spre cunoastere superioara si armonie intelectuala,ramanand fiecare fidel religiei lui in esnta ei si nu in deturnari iresponsabile.Si tot impreuna cauta chivotul,pt ca gasirea acestuia ar insemna incetarea disputelor intre religiile monoteiste!Unul dintre adevarurile considerate axiomatice de oamenii Mezzei spune asa:,,suprema stiinta este Dumnezeu!''
Sus In jos
Continut sponsorizat





Stiinta si Dumnezeu Empty
MesajSubiect: Re: Stiinta si Dumnezeu   Stiinta si Dumnezeu Empty

Sus In jos
 
Stiinta si Dumnezeu
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Puterea lui Dumnezeu
» FIUL LUI DUMNEZEU!
» Dumnezeu ne stie gandurile...
» Cadou pentru Dumnezeu
» Numele lui Dumnezeu dupa Talmud

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum Crestin Ortodox Renascut :: Stiinta si tehnica :: Ce este stiinta?-
Mergi direct la: