Forum Crestin Ortodox Renascut
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Forum Crestin Ortodox Renascut

http://abcd-3.forumgratuit.ro
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Dumnezeu ne stie gandurile...

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
silverstar
debutant
silverstar


Numarul mesajelor : 5
Data de inscriere : 25/10/2008

Dumnezeu ne stie gandurile... Empty
MesajSubiect: Dumnezeu ne stie gandurile...   Dumnezeu ne stie gandurile... EmptySam Oct 25, 2008 9:27 pm

În toamna aceea când am venit acasă doar pentru câteva ore, începuse deja scoala si nu puteam sta mai mult, toate erau anapoda. La toti din familie ne mergea rău, între noi era o atmosferă tensionată care nu făcea bine nimănui. Nu m-am putut bucura de nimic si-am revenit la casa mea destul de tristă.

Pentru binele nostru, al meu si al celor din familia mea, mi-am propus să merg la biserică sapte vineri la rând. Asa am gândit eu si-am crezut că ne poate fi de folos. Nu am spus la nimeni ce fac si de ce, nici chiar celei mai bune prietene.

Joi seara, înainte de a patra vineri, zi de slujbă. Când am iesit de la scoală, ploua, mărunt, des, trist. Era rece, toamna începuse deja de ceva vreme. Eram plictisită, obosită si nu-mi doream decât să ajung acasă, să mă bag în pat si să dorm.

Mă gândeam că trei slujbe sunt suficiente si, înainte de culcare, nu am mai pus ceasul să mă trezească dimineata, la ora sase. Slujbele de vineri începeau la ora 6.30.
M-am culcat devreme, fără grijă, si-am adormit imediat. Nu numai oboseala, dar si vremea îndemna la somn.

Spre dimineaţă m-am visat în biserica la care merg de obicei. Biserica era puternic luminată, culoarea predominantă a icoanelor si peretilor fiind rosu strălucitor si galben-auriu.

În biserică nu era nimeni, biserica era goală. Priveam în jur nelămurită si, la un moment dat, am întrebat, dar nu pe cineva anume, de ce nu e slujbă în biserică. Atunci, un glas de femeie, pe care n-o vedeam, mi-a spus: „cum să fie slujbă în biserică dacă tu stai în pat si dormi?…”

M-am trezit brusc. Speriată, am privit ceasul si-am sărit din pat înfricosată. M-am îmbrăcat si-am ajuns la biserică la timp să prind toată slujba.

Planul din gândul meu a fost citit sau auzit. Nu de om, ci de Dumnezeu. Dar nu trebuie neglijata nici propria-mi constiinta. Nu mi s-a permis să încalc hotărârea/promisiunea. Am fost mustrată bland că stau în pat si dorm, când ar fi trebuit să fiu la slujbă, în biserică, unde singură m-am programat să merg sapte vineri la rând.

Asa am învătat, am aflat că Dumnezeu îti citeste si gândul si că El nu poate fi mintit. Si-am mai învătat/aflat că nici fată de tine însuti nu-i bine să lasi promisiuni neonorate… Constiinta se revolta...
Sus In jos
Un om
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 148
Data de inscriere : 16/10/2008

Dumnezeu ne stie gandurile... Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu ne stie gandurile...   Dumnezeu ne stie gandurile... EmptyMar Oct 28, 2008 6:44 am

Dupa nume am crezut ca esti barbat.
Ai mai avut asemenea semne?Caci astfel de semne indica un drum de urmat.Nu ai incercat sa te apropii de teologie!
Sus In jos
 
Dumnezeu ne stie gandurile...
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Puterea lui Dumnezeu
» FIUL LUI DUMNEZEU!
» Stiinta si Dumnezeu
» Cadou pentru Dumnezeu
» Numele lui Dumnezeu dupa Talmud

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum Crestin Ortodox Renascut :: Religia crestin ortodoxa :: Religia adevarului hristic-
Mergi direct la: