Forum Crestin Ortodox Renascut
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Forum Crestin Ortodox Renascut

http://abcd-3.forumgratuit.ro
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Falsificator de Biblie

In jos 
+5
ISIHASM
Admin
Aila
Un om
M
9 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
AutorMesaj
Aila
Membru avansat
Aila


feminin
Numarul mesajelor : 165
Data de inscriere : 22/10/2008

Falsificator de Biblie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Falsificator de Biblie   Falsificator de Biblie - Pagina 2 EmptyLun Noi 03, 2008 9:37 am

Deci direct cu El ...adica fiecare personal , chiar daca prin grup ,biserica asa cum ai definito tu si nu asa cum este in general perceputa .

Mantuirea este personala si se datoreaza credintei si iubirii fiecaruia , nu bisericii careia ii apartine , nu preotului , nu predicatorului , nu mamei , fratelui samd . Duhul se primeste sau nu , direct si personal , nu prin preoti , nu in biserica anume , nu pe grup , nu datorita rugaciunilor si credintei mamei .

Dogma devine inutila fara credinta personala si constienta fiecaruia ca sacrificiul si plata s-a facut pentru el anume .
Cam asa vad eu crestinismul .

Dar astept si alte opinii cu argumente .
Sus In jos
M
Membru avansat
M


feminin
Numarul mesajelor : 212
Joburi/Distractii : echitatia
Data de inscriere : 19/10/2008

Falsificator de Biblie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Falsificator de Biblie   Falsificator de Biblie - Pagina 2 EmptyLun Noi 03, 2008 9:44 am

Esti indoctrinata de asta nu vezu exact ce scriu: ...,,ramaneti'' nu,, ramai'' si ,,in voi '' nu in
,,tine'' sau,, in fiecare dintre voi''.Sau crezi cumva ca Iisus nu stia sa se exprime?Deci este vorba despre comuniune nu de individualism!


Ce veti cere de la Tatal in numele Meu se va da voua.Este aproximativ.asta inseamna ca daca un preot credincios si curat in fata lui Dumnezeu va cere de la Dumnezeu matuirea ta in numele lui Iisus Hristos i se va da lui adica tu vei fi mantuita!
Te ratacesti nestiind scripturile!
Sus In jos
Aila
Membru avansat
Aila


feminin
Numarul mesajelor : 165
Data de inscriere : 22/10/2008

Falsificator de Biblie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Falsificator de Biblie   Falsificator de Biblie - Pagina 2 EmptyLun Noi 03, 2008 9:48 am

M a scris:
Esti indoctrinata de asta nu vezu exact ce scriu: ...,,ramaneti'' nu,, ramai'' si ,,in voi '' nu in
,,tine'' sau,, in fiecare dintre voi''.Sau crezi cumva ca Iisus nu stia sa se exprime?Deci este vorba despre comuniune nu de individualism!

Indoctrinata eu ?Laughing
Daca nu cumva e invers ?Razz

Ramneti ,da , pt. cei care au credinta .
Crezi ca daca vor fi 10 sau 100 si din ei numai jumatate credinciosi , vor fi mantuiti toti ?

Revin , am mai intrebat , duhul sfant si mantuirea se primesc pe grup/biserica sau personal ?
Sus In jos
M
Membru avansat
M


feminin
Numarul mesajelor : 212
Joburi/Distractii : echitatia
Data de inscriere : 19/10/2008

Falsificator de Biblie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Falsificator de Biblie   Falsificator de Biblie - Pagina 2 EmptyLun Noi 03, 2008 10:02 am

Iisus sustine ca mantuirea nu o poate avea nimeni prin propriile puteri si ca este un dar .Insa Mantuiorul s-a rastignit pt turma sa si cine refuza apartenenta la turma Mantuitorului nu poate primi mantuire nici personal.Pt ca ceea ce iisus a iubit nu poate fi desconsiderat !Iar un crestin este un implinitor nu un judecator ale celor spuse de Iisus Hristos.Judecator al spuselor lui Dumnezeu a fost sarpele in Eden si judecarea cu gandire umana a dus la caderea primilor oameni.Eu cum pot fi indoctrinat cand eu nu apartin unei dogme?dar daca discutam despre crestinism trebuie sa expunem adevarata dogma crestina indiferent daca suntem sau nu de acord cu ea,dar nu sa o falsificam.Deci trebuie sa spunem asta este dogma crestina.Daca vrem metacrestinism trebuie sa spunem ca sustinem o dogma metacrestina
Sus In jos
Aila
Membru avansat
Aila


feminin
Numarul mesajelor : 165
Data de inscriere : 22/10/2008

Falsificator de Biblie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Falsificator de Biblie   Falsificator de Biblie - Pagina 2 EmptyLun Noi 03, 2008 10:18 am

Luca 6
39 . Le-a spus si pilda urmatoare :"Oare poate un orb sa calauzeasca pe un alt orb? Nu vor cadea amadoi in groapa?


Incerc sa nu fiu orbul si sa nu ma las calauzita orbeste , nimic mai mult .

40. Ucenicul nu este mai pe sus de invatatorul lui; dar orice ucenic desavarsit va fi ca invatatorul lui.

Si multe alte exemple .
Toti cei vindecati de Isus au primit vindecarea prin credinta personala puternica .


Sau Luca 17.34. Va spun ca , in noaptea aceea, doi insi vor fi in acelasi pat , unul va fi luat si altul va fi lasat;
35.doua femei vor macina impreuna : una va fi luata , si alta va fi lasata.
36.Doi barbati vor fi la camp: unul va fi luat si altul va fi lasat.


In general doi oameni care dorm impreuna sau muncesc impreuna au si aceiasi religie .
Parerea mea, desigur .

Iar mustrarea indreptata asupra carturarilor si fariseilor este inca valabila .
Sus In jos
M
Membru avansat
M


feminin
Numarul mesajelor : 212
Joburi/Distractii : echitatia
Data de inscriere : 19/10/2008

Falsificator de Biblie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Falsificator de Biblie   Falsificator de Biblie - Pagina 2 EmptyLun Noi 03, 2008 10:32 am

Nu chiar Nueste asa .Este falsa ipoteza ca doi oameni care muncesc impreuna au aceeasui religii.Aici noi suntem mai uniti decat fratii, dar avem cinci religii diferite ,si daca ma adaug si eu ca fost budist ies sase.acei ce au fost luati nu erau din turma din comuniune.Tocmai de aceea au fost luati pt ca erau in afara comuniunii.Tu citezi trunchiat si in afara contextului si imi amintesti despre niste predicaori evanghelisti care aveau prin Macedonia acelasi stil ca al tau si de aceea te-am identificat ca apartinand acelei zone religioase!in toate Iisus a cerut comuniune
si cand -a trimis la propavaduire pe cei 70 de apostoli i-a trimis cate doi si nu individual.
Sus In jos
Aila
Membru avansat
Aila


feminin
Numarul mesajelor : 165
Data de inscriere : 22/10/2008

Falsificator de Biblie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Falsificator de Biblie   Falsificator de Biblie - Pagina 2 EmptyLun Noi 03, 2008 10:34 am

M a scris:



Ce veti cere de la Tatal in numele Meu se va da voua.Este aproximativ.asta inseamna ca daca un preot credincios si curat in fata lui Dumnezeu va cere de la Dumnezeu matuirea ta in numele lui Iisus Hristos i se va da lui adica tu vei fi mantuita!
Te ratacesti nestiind scripturile!

Cu asta nu sunt de acord .
De exemplu pentru un criminal in serie , cere un preot mantuirea pentru el , din mila fiindca a avut saracul o copilarie chinuita , dar el nu-si recunoaste pacatul , crimele si prin preotul cel curat primeste mantuirea?

NU !!!
Ai sute de argumente in toata Biblia.

Pe scurt :
Gandeste-te cati prooroci curati au vazut ce urma sa se intample cu evreii si s-au rugat pentru ei . Si totusi ...
Isus isusi a plans pentru ei si pentru Ierusalim si s-a rugat , dar si-au primit pedeapsa .
Isus pe cruce a spus "Tata ,iarta-i caci nu stiu ce fac!" , si totusi nu cred ca au fost iertati .
Sus In jos
Aila
Membru avansat
Aila


feminin
Numarul mesajelor : 165
Data de inscriere : 22/10/2008

Falsificator de Biblie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Falsificator de Biblie   Falsificator de Biblie - Pagina 2 EmptyLun Noi 03, 2008 10:42 am

M a scris:
Nu chiar Nueste asa .Este falsa ipoteza ca doi oameni care muncesc impreuna au aceeasui religii.Aici noi suntem mai uniti decat fratii, dar avem cinci religii diferite ,si daca ma adaug si eu ca fost budist ies sase.acei ce au fost luati nu erau din turma din comuniune.Tocmai de aceea au fost luati pt ca erau in afara comuniunii.Tu citezi trunchiat si in afara contextului si imi amintesti despre niste predicaori evanghelisti care aveau prin Macedonia acelasi stil ca al tau si de aceea te-am identificat ca apartinand acelei zone religioase!in toate Iisus a cerut comuniune
si cand -a trimis la propavaduire pe cei 70 de apostoli i-a trimis cate doi si nu individual.

Tu iei un caz particular si-l generalizezi .
Ca sa nu mai zic de context . N-am scos nimic.
Daca vrei luam toata Biblia , fila cu fila .
Facem precum cei care studiaza talmudul , o fila pe zi si o comentam pe forum . Am dat un exemplu dar sunt multe altele .
Nu am spus si nu am contestat puterea credinciosilor impreuna , in cadrul bisericii , doar am precizat ca nu e suficienta .

Daca vrei un alt tip de contra-argument , azi da , datorita globalizarii si posibilitatilor de transport 10 care lucreaza impreuna pot avea 10 credinte diferite .
La data cand s-a dat citatul , nu prea .
Iar mesajul nu e deloc scos din context daca vrei sa fi obiectiv .
Ipoteza nu este falsa , este doar permisibila in timpurile noastre .

Oricum doi care dorm in pat cam au aceiasi religie Wink si generalizarea este corecta in acest caz .
Sus In jos
M
Membru avansat
M


feminin
Numarul mesajelor : 212
Joburi/Distractii : echitatia
Data de inscriere : 19/10/2008

Falsificator de Biblie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Falsificator de Biblie   Falsificator de Biblie - Pagina 2 EmptyLun Noi 03, 2008 10:52 am

Iisus insusi a plans pentru ei si pentru Ierusalim si s-a rugat , dar si-au primit pedeapsa .
Iisus pe cruce a spus "Tata ,iarta-i caci nu stiu ce fac!" , si totusi nu cred ca au fost iertati . asta ai scris si este erezie ce crezi tu!Oare Tatal nu l-a ascultat pe Fiu daca ei Una sunt!
scuza-ma dar asta miroase anticristism!


Ultima editare efectuata de catre M in Mar Noi 04, 2008 5:32 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Aila
Membru avansat
Aila


feminin
Numarul mesajelor : 165
Data de inscriere : 22/10/2008

Falsificator de Biblie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Falsificator de Biblie   Falsificator de Biblie - Pagina 2 EmptyLun Noi 03, 2008 11:05 am

M a scris:
Isus isusi a plans pentru ei si pentru Ierusalim si s-a rugat , dar si-au primit pedeapsa .
Isus pe cruce a spus "Tata ,iarta-i caci nu stiu ce fac!" , si totusi nu cred ca au fost iertati . asta ai scris si este erezie ce crezi tu!Oare Tatal nu l-a ascultat pe Fiu daca ei Una sunt!
scuza-ma dar asta miroase anticristism!

Vorbim de pedeapsa din lumea asta ?
Urmareste istoria .

Ce-i pe lumea cealalta ne este ascuns . Am spus " nu cred" , nu un categoriv "nu au fost" .
Tu de unde stii ?
Presupui doar , asta da .
A face o afirmatie categorica pe niste presupuneri , este o greseala .

Combina cu textele din VT si ai sa gasesti pe ce-mi bazez PRESUPUNERILE .
Eu daca ti le dau ai sa spui ca sunt scoase din context .
Sus In jos
M
Membru avansat
M


feminin
Numarul mesajelor : 212
Joburi/Distractii : echitatia
Data de inscriere : 19/10/2008

Falsificator de Biblie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Falsificator de Biblie   Falsificator de Biblie - Pagina 2 EmptyLun Noi 03, 2008 11:22 am

Iar nu stii ce propui! Rugaciunea Tatal nostru este indicata de Iisus ca sa ne rugam asa si Iisus
ne cere sa zicem si ne iarta noua, nu si imi iarta mie,si toata rugaciunea este pt comunitate!
Oare ne porunceste sa ne rugam asa Mantuitorul pt ca ne putem mantui in afara comuniunii!
este o rezie.In cadrul comuniunii hristice ne putem mantui fiecare .In afara comuniunii hristice transmisa apostolilor, nu exista mantuire nici colectiva si nici individuala,Si asta nu pt ca o vreau eu, ci pt ca asa ne porunceste Mantuitorul a ne ruga!Iar comuniunea hristica este Biserica Sa!


Ultima editare efectuata de catre M in Mar Noi 04, 2008 5:34 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Aila
Membru avansat
Aila


feminin
Numarul mesajelor : 165
Data de inscriere : 22/10/2008

Falsificator de Biblie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Falsificator de Biblie   Falsificator de Biblie - Pagina 2 EmptyLun Noi 03, 2008 11:38 am

Chiar la Tatal Nostru ma gandeam sa ti-l dau exemplu de rugaciune personala dar pentru tot grupul .
Asta e conform cu porunca iubeste-ti aproapele , care-i data personal . Asa cum personal au fost date cele 10 porunci .
De ce oare ?
Si judecata va fi personala , de ce oare ?
Si stii , e scris ca multi din cei ce zic Doamne , Doamne nu v-or fi recunoscuti .
Intelegi ce vreau sa spun?

Eu spun ceva si nu m-am facut inteleasa , se pare .
Revin maine cu explicatia .
Sus In jos
M
Membru avansat
M


feminin
Numarul mesajelor : 212
Joburi/Distractii : echitatia
Data de inscriere : 19/10/2008

Falsificator de Biblie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Falsificator de Biblie   Falsificator de Biblie - Pagina 2 EmptyMar Noi 04, 2008 5:37 am

Judecata personala va fi si pt stabilirea participarii la comuniune.Cei in comuniune deplina cu Hristos si cu cei curati intru El nu vor veni la judecata ci se vor muta direct la viata vesnica1
Sus In jos
Aila
Membru avansat
Aila


feminin
Numarul mesajelor : 165
Data de inscriere : 22/10/2008

Falsificator de Biblie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Falsificator de Biblie   Falsificator de Biblie - Pagina 2 EmptyMar Noi 04, 2008 7:21 am

M a scris:
Judecata personala va fi si pt stabilirea participarii la comuniune.Cei in comuniune deplina cu Hristos si cu cei curati intru El nu vor veni la judecata ci se vor muta direct la viata vesnica1

Da, asa se pare ca va fi .
Altceva doream sa spun , cum se ajunge sa fie in comuniune cu Hristos , numai declarandu-se ca apartenenti la biserica ?
Personal consider ca e nevoie de mai mult , de credinta personala , cainta personala .

Fiindca multi merg la biserica si respecta niste obiceiuri dar putini au credinta si o viata de crestini .
De aceea e spus in Biblie ca putini vor fi alesi ca multi dintre cei care spu "Doamne , Doamne" nu vor calca in Imparatia Cerurilor.
Sus In jos
M
Membru avansat
M


feminin
Numarul mesajelor : 212
Joburi/Distractii : echitatia
Data de inscriere : 19/10/2008

Falsificator de Biblie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Falsificator de Biblie   Falsificator de Biblie - Pagina 2 EmptyMar Noi 04, 2008 7:24 am

si una reabuie facuta si cealalta nu trebuie lasata!deci trebuie toate!
Sus In jos
Aila
Membru avansat
Aila


feminin
Numarul mesajelor : 165
Data de inscriere : 22/10/2008

Falsificator de Biblie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Falsificator de Biblie   Falsificator de Biblie - Pagina 2 EmptyMar Noi 04, 2008 7:33 am

M a scris:
si una reabuie facuta si cealalta nu trebuie lasata!deci trebuie toate!

Da !
Asta am incercat sa spun ca fara credinta personala numai prin apartenenta fizica la biserica si mijlocirea preotilor , nu merge .
Sus In jos
M
Membru avansat
M


feminin
Numarul mesajelor : 212
Joburi/Distractii : echitatia
Data de inscriere : 19/10/2008

Falsificator de Biblie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Falsificator de Biblie   Falsificator de Biblie - Pagina 2 EmptyMar Noi 04, 2008 7:35 am

Dar nici invers nu merge pt ca preotia harica a fost instituta de Hris!tos
Sus In jos
Aila
Membru avansat
Aila


feminin
Numarul mesajelor : 165
Data de inscriere : 22/10/2008

Falsificator de Biblie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Falsificator de Biblie   Falsificator de Biblie - Pagina 2 EmptyMar Noi 04, 2008 7:44 am

M a scris:
Dar nici invers nu merge pt ca preotia harica a fost instituta de Hris!tos

Cum ?
Daca undeva izolat traieste un om care crede in Isus si recunoaste ca jertfa lui a fost facuta pt. pacatele sale , un om care crede in dumnezeu si respecta cele 2 porunci , un sihastru de exemplu sau pur si simplu un om izolat de lume , crezi ca nu va fi mantuit ?
Sus In jos
M
Membru avansat
M


feminin
Numarul mesajelor : 212
Joburi/Distractii : echitatia
Data de inscriere : 19/10/2008

Falsificator de Biblie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Falsificator de Biblie   Falsificator de Biblie - Pagina 2 EmptyMar Noi 04, 2008 8:03 am

Daca va refuza comuniunea harica, refuza comuniunea cu Iisus si singur se sustrage de la mantuire.un sihastru se sihastreste cu binecuvantaea bisericii prin arhiereu (conform poruncii lui Iisus).daca cineva o face de capul lui este eretic si impotriva sacerdotiului hristic si a hotararilor hristice!
Sus In jos
ISIHASM
nou venit



Numarul mesajelor : 16
Data de inscriere : 27/10/2008

Falsificator de Biblie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Falsificator de Biblie   Falsificator de Biblie - Pagina 2 EmptyMier Noi 05, 2008 7:31 am

Iisus a spus : " cine va primeste pe voi ( preotii ) pe Mine Ma primeste si cine nu va primeste pe voi pe Mine nu Ma primeste " ...
deci mantuirea nu poate exista in afara bisericii ortodoxe ...
si reciproca e adevarata : daca cineva face parte numai fizic din ortodoxie, in realitate nu face si nu se mantuieste ; iar preotii nu se roaga penru cei care nu se pocaiesc ei insisi de pacatele lor ... caci nepocainta este pacatul impotriva Duhului Sfant despre care Iisus a zis : nu se va ierta in veci ...
iar neapartenenta la biserica ortodoxa este unul dintre pacatele impotriva Duhului Sfant ... cine nu este cu ortodoxia este impotriva ei , si ce motiv bun poate avea cineva ca sa respinga Biserica Lui Hristos ? nici unul ...
Sus In jos
Geony
nou venit



Numarul mesajelor : 12
Data de inscriere : 12/02/2009

Falsificator de Biblie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Falsificator de Biblie   Falsificator de Biblie - Pagina 2 EmptyVin Feb 13, 2009 1:59 am

Aila a scris:
M a scris:
Dar nici invers nu merge pt ca preotia harica a fost instituta de Hris!tos

Cum ?
Daca undeva izolat traieste un om care crede in Isus si recunoaste ca jertfa lui a fost facuta pt. pacatele sale , un om care crede in dumnezeu si respecta cele 2 porunci , un sihastru de exemplu sau pur si simplu un om izolat de lume , crezi ca nu va fi mantuit ?
Daca nu va MANCA TRUPUL SAU SI NU VA BEA SANGELE SAU NU VA AVEA PARTE DE MANTUIRE.
Indiferent ca o fi pastor,preot, etc>
Sus In jos
Admin
Admin
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 320
Localizare : acolo unde plansul este o usurare a sufetului
Joburi/Distractii : post ,rugaciune si ...speranta!
Data de inscriere : 31/08/2008

Falsificator de Biblie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Falsificator de Biblie   Falsificator de Biblie - Pagina 2 EmptyVin Feb 13, 2009 8:29 am

Ioan VI,53-56
Şi le-a zis Iisus: Adevărat, adevărat zic vouă, dacă nu veţi mânca trupul Fiului Omului şi nu veţi bea sângele Lui, nu veţi avea viaţă în voi.
Cel ce mănâncă trupul Meu şi bea sângele Meu are viaţă veşnică, şi Eu îl voi învia în ziua cea de apoi.
Trupul este adevărată mâncare şi sângele Meu, adevărată băutură.
Cel ce mănâncă trupul Meu şi bea sângele Meu rămâne întru Mine şi Eu întru el.
Sus In jos
http://abcd-3.forumgratuit.ro
ciplogic
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 82
Varsta : 41
Localizare : Madrid/Spania
Data de inscriere : 18/04/2009

Falsificator de Biblie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Falsificator de Biblie   Falsificator de Biblie - Pagina 2 EmptyDum Apr 19, 2009 12:50 am

Nota: sunt protestant!

Bibilia ca citire si interpretare intotdeauna a fost un subiect sensibil. Biblia Cornilescu in general este mai apropiata de bibliile internationale (cea mai populara international e KJV - King James Version). Lucrul ce a facut-o atat de populara a fost legat de 2 aspecte: Biblia Cornilescu este intradevar Biblia folosita de protestanti in general si de obicei au oferit-o gratis. Si versiunea Cornilescu a fost mult mai accesibila. In 1990 a fost editia numita "revizuita" ce actualizeaza limbajul arhaic al versiunii originale. Astfel Biblia Cornilescu e in general mai usor de urmarit si de procurat.

Una dintre primele versiuni biblice a fost facuta cam acum 160 de ani, a fost tiparita de regele Romaniei. Cei ce nu stiu, ea contine peste tot Iehova (sper ca cei ce au vazut-o stiu despre ce este vorba). Nu-s martor al lui Iehova dar pot sa zic ca 2 din 3 locuri in care apare Dumnezeu acum, era Iehova in Vechiul Testament ortodox de acum 150 de ani. De ce am pomenit de asta? Deoarece este o practica ca anumite citate ce sunt problematice cu ORICE dominatie, sa fie folosite cuvintele/sinonimele cele mai apropiate cu acea credinta. N-am sa zic ca Iisus a avut frati, si nu isi are rostul discutia in acest loc, dar este clar scris in Biblia ortodoxa ca nota: frati = veri! Deoarece nu exista distinctia intre cuvinte. Alte traduceri permit cuvantul frate fara nota ca este var. Nu vreau sa zic si nici sa se inteleaga ca Iisus a avut frati! (mentionez inca o data ca sa nu ajunga discutia in alta parte). Ci vreau sa zic ca atunci cand un cuvant are 2 sensuri, orice confesiune cel mai probabil va folosi constructia si cuvintele ce sunt cele mai consistente cu ceea ce crede. Acest lucru DEFINESTE ca Biblia este sfintita si acceptata de Biserica Ortodoxa. Deoarece cel putin citirea sa nu duca la alte confuzii legate de pasajele sensibile. Daca se doreste neaparat pot gasi citate sensibile, in care DOAR Biblia ortodoxa are alta traducere. Dar nu-si are rostul. Nu traducerea aduce faptul ca sa inteleaga cineva ca Iisus a murit pentru pacate, si ca trebuie sa avem o viata cu Dumnezeu ca sa avem viata vesnica dupa!

Pot sa zic ca sunt locuri unde sa zicem ca sunt sensibile pentru protestanti si au fost traduse favorabil de Cornilescu, KJV, etc. Dar exista locuri unde n-au parte de interpretare pro/anti protestanti, pentru lucruri ce nici nu fac parte din cult. Si aceste locuri sensibile au sa fie traduse diferit de Biblia Ortodoxa.

Falsificarea Bibliei (ca si titlu) e clar deplasata... nu ca n-au existat astfel de curente. Plecand de la Consiliile de la Niceea, s-au ales doar "anumite" carti ca si carti de credinta ce au constituit Biblia. Psalmii au fost separati diferit de Biserica Ortodoxa (diferenta de la 150 la 151 de psalmi). Aceste carti alese de Consiliul de la Niceea au cautat cu cele mai bune intentii sa elimine cartile apocrife pentru un motiv, ca modificau vederea asupra crestinatatii.

Ce Biblie as citi azi? Daca e vorba de a citi informal... as citi oricare in probleme ce tin de mantuire. Daca as vrea ceva ce vreau sa vad originalul, probabil ca as citi KJV. Asa as putea sa fiu sigur ca nu e interpretare sensibila cand citesc ceva catolic sau ortodox.
Sus In jos
Un om
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 148
Data de inscriere : 16/10/2008

Falsificator de Biblie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Falsificator de Biblie   Falsificator de Biblie - Pagina 2 EmptyDum Apr 19, 2009 2:58 am

Falsificarea nerusinata a bibliei lui Cornilescu nu se apreciaza in functie de interpretarea diverselor culte ci in functie de nerespectarea textelor vechi ale bibliei.Corectitudinea traducerii este o problema care tine doar de fidelitate fata de textele originale.Faptul ca aceasta falsificare se datoreaza fie unei rele credinte din motive partizane,fie incapacitatii mentale a autorului nu scuteste traducerea de epitetul corect,,falsificata''.Asta nu scuza in nici un fel acceptarea si folosirea acestei traduceri de cultele neoprotestante pt inselarea celor asupra carora isi indreapta actiunea misionara,ci este mai degraba o dovada a nonmoralitatrii crestine a acestor culte.
Versiunea KJV este una dintre cele mai incorecte traduceri a bibliei .
Regele a dispus tiparirea fara a verifica mod in care s-a tradustradus biblia avand in strucura sa intelectuala principii neortodoxe,pe care s-a straduit sa le corijejze ,dar nu a reusit in totalitate(ma refer la biblia a care faceti referire(ceea ce are in stema regala in fgr) si din pricina ca nu stapanea bine limba romana!
Faptu ca d-ta preferi sa citesti o biblie falsificata este un drep personal care iti apartine,dar nu acorda acelei traduceri ceva autoritate in plus,ci doar ofera celor sustinute de d-ta mai putina credibilitate,,,si nimic altceva!
Sus In jos
Aila
Membru avansat
Aila


feminin
Numarul mesajelor : 165
Data de inscriere : 22/10/2008

Falsificator de Biblie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Falsificator de Biblie   Falsificator de Biblie - Pagina 2 EmptyDum Apr 19, 2009 7:26 am

Ma intreb daca venea Domnul Isus acum ce limba vorbea ?
Toate limbile au avut o evolutie absolut fireasca si traducerile vechi impun mari probleme cand vorbim de adaptarea lor la prezent .
Am carti in romana veche pe care nu pot sa le citesc . Letopisetele de exemplu .
O traducere , din alta limba , de acum 1000 de ani isi pierde forta in limba vorbita astazi .
Vorbesc in general .
Biblia este un caz special .

Si eu am si folosesc o Biblie "falsa" , adica o traducere a lui Cornilescu .
Si spun multumesc si Slava Domnului ca am acces la ea pentru ca mesajul Domnului a ajuns la mine prin ea si asa am primit jertfa Lui .
Daca asta e singura problema care imi sta in calea mantuirii , sunt o fericita . Dar de fapt ma suspectez de o slaba credinta si implinire a Cuvantului .
Trist este ca milioane de suflete , in vechime , analfabeti fara educatie si fara preoti cu har au trait in nestiinta si au fost masa de manevra politica .
Suflete pierdute .

Traducera lui Cornilescu poate fi gresita , inexata ... dar nu falsa .

Si e trist ca in loc sa cautam ceea ce ne leaga , suntem mai preocupati sa ne batem cu pumnii in piep ( plastic vorbind) care are dreptate . Si exact cum a spus UN OM , Domnul Isus s-a jertfit pentru toti ...
Uitam ca Adevarul este la Dumnezeu nu la noi , decat partial .

In ziua invierii Domnului ar trebui sa ne iubim , sa fim mai uniti , sa ne bucuram de vestea buna , sa ne auto-analizam ...


Ultima editare efectuata de catre Aila in Dum Apr 19, 2009 7:46 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Continut sponsorizat





Falsificator de Biblie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Falsificator de Biblie   Falsificator de Biblie - Pagina 2 Empty

Sus In jos
 
Falsificator de Biblie
Sus 
Pagina 2 din 4Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Trivia joc cu intrebari din biblie

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum Crestin Ortodox Renascut :: Protestantism si neoprotestantism :: Revolta antipapala-
Mergi direct la: